100 lat Niepodległej

Obchody setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej gminie odbyły się w sobotę.

Rozpoczęły się one mszą św. w kościele pw. Niepokalanego Serca N.M. Panny w Wąsoszu. Następnie z kościoła udano się pod popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie w asyście warty Honorowej 4. Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa zostały złożone kwiaty, wieńce i zapalono znicze. W uroczystości udział wzięli: władze samorządowe wraz z Panem burmistrzem Zbigniewem Stuczykiem, przedstawiciele wojska - kapitan Tomasz Kutrowski oraz starszy chorąży sztabowy Krzysztof Czajkowski, duchowni, radni, sołtysi, kombatanci, poczty sztandarowe, dyrektorzy szkół, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy gminy. Podczas uroczystości posadzono Dąb Niepodległości – symbol wolności. Zasadzony dąb w ramach kampanii "Eko-Historia - międzypokoleniowe sadzenie drzew" otrzymał patronat rotmistrza Witolda Pileckiego.
Kampania „Eko – historia” jest organizowana przez Wojewodę Dolnośląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Lasy Państwowe z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Kolejna część świętowania odbyła się w ZPK w Wąsoszu, gdzie młodzież z liceum mundurowego wraz z opiekunami przygotowała koncert życzeń o tematyce niepodległościowej. W koncercie udział wzięli laureaci konkursu piosenki patriotycznej. Bardzo ważnym akcentem obchodów było ślubowanie uczniów I klasy liceum mundurowego, które od tego roku funkcjonuje w naszej gminie.

ZPK

GALERIA ZDJĘĆ