Kampania prewencyjna

Praca i życie na wsi narażają człowieka na zwiększony kontakt z kleszczami, które są nosicielami wielu groźnych chorób.

Najczęściej przyczyniają się do zachorowań na boreliozę oraz kleszczowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.

„Rolniku nie daj się kleszczom” – to hasło kampanii prewencyjnej Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, której celem jest profilaktyka chorób odkleszczowych, obecnie najczęściej odnotowywanych chorób zawodowych rolników.
Kleszcze spotkamy niemal wszędzie: w lasach, na łąkach, nad rzekami i jeziorami, w zaroślach, a nawet na trawnikach, w miastach i wsiach. Występowanie kleszczy dotyczy praktycznie terenu całego kraju. W Polsce, najczęściej występującym gatunkiem tych pajęczaków jest kleszcz pospolity lub łąkowy. W okresie wyższych temperatur przerwany zostaje stan hibernacji, w którym się znajdują i rozpoczyna okres ich żerowania. Największa aktywność występuje miedzy majem a listopadem najwięcej zachorowań notuje się w okresie od maja do sierpnia. Na niebezpieczeństwo narażeni są nie tylko ludzie, ale także zwierzęta domowe, które mogą zachorować na babeszjozę i erlichiozę. Zwierzęta gospodarskie, choć zwykle nie chorują na choroby odkleszczowe, to mogą je przenosić na ludzi.
Nadal najlepszą metodą obrony przez boreliozą, kleszczowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych oraz innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze jest unikanie kontaktu z zarażonymi stawonogami. Ważne, by przestrzegać kilku prostych zasad, które pozwalają zapobiegać ukąszeniom, minimalizując ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe.

Aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez kleszcza, należy:

  • nosić szczelne obuwie i ubranie, zakrywające większość ciała, (koszula z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami,
    kryte buty, wysokie skarpety - wskazane jest również nakrycie głowy),
  • unikać spacerów w wysokiej trawie oraz terenach gęsto zakrzewionych, nie siadać bezpośrednio na trawie, na zwalonych drzewach,
  • stosować środki odstraszające kleszcze - zawsze zgodnie z instrukcją producenta,
    mieć wzmożoną ostrożność w okresach szczególnej aktywności kleszczy, tj. między majem a listopadem,
  • uważnie sprawdzać ciało swoje i swoich dzieci – skórę głowy, uszy, szyję, a szczególnie miejsca w zagięciach rąk, kolan, pachwin itp.

Pamiętaj! Jeżeli podejrzewasz u siebie ugryzienie przez kleszcza, zaobserwowałeś np. rumień wędrujący, koniecznie udaj się do lekarza. Nie ignoruj objawów, ponieważ ukąszenia można nie zauważyć.

Komunikat: materiały prewencyjne KRUS